Szociálpszichológia

Mi a behaviorizmus és mi köze van a szociálpszichológiához?

2017. február 23. 14:29 - Szocialgyak

A 20. század elején a behaviorista nézőpont uralta az egész amerikai pszichológiát, két nagy alakja J.B. Watson és B.F. Skinner A pszichológia ezen elméleti irányzata a viselkedést tekinti az objektív megfigyelés egyetlen lehetséges tárgyának. Elveti az introspekció módszerét, helyette az objektív, külső megfigyelés módszerét alkalmazza. A behaviorista nézőpont elutasítja azokat a más pszichológiai elméleteket, melyek mentális folyamatokkal (például érzések, érzelmek, gondolatok) magyarázzák a viselkedést. A radikális behavioristák (mint például Skinner) azt vallották, hogy az emberi viselkedés tanulmányozásához csakis az ingereket és az általuk kiváltott viselkedést kell megfigyelni. A behaviorista irányzat uralkodó szerepének ellenére a szociálpszichológusok ellenálltak ennek az elgondolásnak és továbbra is fontosnak tartották a gondolkodás és az érzelmek viselkedésre gyakorolt hatásának vizsgálatát.

Források:

A behaviorizmus (letöltés helye: http://old.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/behaviorizmus.html; letöltés ideje: 2017.02.22.)

Smith, E. R., & Mackie, D. M. (2004). Szociálpszichológia. Budapest: Osiris Kiadó. 61.o

Virág, Irén: Tanuláselméletek és tanulási stratégiák, 2014 (letöltés helye: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2011-0021_04_tanulaselmeletek_es_tanitasi-tanulasi_strategiak/35_radiklis_behaviorizmus.html; letöltés ideje: 2017.02.22.)

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://szocialpszichologia.blog.hu/api/trackback/id/tr2112285139

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Szocialgyak 2017.02.23. 14:37:40

Ugyan a behavioristák radikális elképzeléseket vallottak az emberi viselkedés vizsgálatával, sőt, magával az emberi viselkedéssel kapcsolatban is, az objektíven megfigyelhető stimulus-reakció kísérletekkel nagyban hozzájárultak a pszichológia tudománnyá válásához - hiszen egy elképzelés, irányzat csak akkor lehet tudományos, ha mérhető és cáfolható. Ez a későbbi korok pszichológusait egyre inkább arra ösztönözte, hogy az introspekció, a karosszék-pszichológia és az érzelmek szubjektív vizsgálata mellett szükséges az elméleteik alátámasztása és bizonyíthatósága is a pszichológia fejlődéséhez.

Szocialgyak 2017.02.26. 21:24:40

@Szocialgyak: A behaviorista felfogás szerint az ember gépként működik, a környezetből kapott ingerre a szervezet automatikusan ad választ (mintha bedobnánk egy érmét egy automatába és az érmétől függ, hogy milyen csokit ad ki). Ezt az elképzelést próbálták alátámasztani az egyik leghíresebb, Watson által végzett kísérletekkel, melyeket csecsemőkön végeztek. Az alapfelvetés, hogy a baba nem fél semmitől. A legundorítóbb állatokat vitték pár napos, hetes csecsemők elé és nyomát sem tapasztalták a félelemnek, a csecsemők minden állatnak, tárgynak egyformán utánanyúltak. Amikor ezen állatok bemutatásával egyidejűleg zajt csaptak vagy erős fényhatást idéztek elő: a kisbabák megriadtak. Miután néhányszor elvégezték ezt a kísérletet, zaj nélkül mutatták be az állatokat. Ekkor már minden kísérő lárma nélkül jelentkeztek a csecsemőknél a félelem jelei. Az állat megjelenésekor ugyanazt érezték a csecsemők, mint mikor a zaj vagy fény ingerre félelemmel reagáltak.
süti beállítások módosítása